Projekt matematického múzea

Priatelia,
v Ružomberku, v modernej budove Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity, vzniká zámer vytvorenia „Matematického múzea na Slovensku“
ako špecializovanej sekcie univerzitnej knižnice. Išlo by o prvé matematické múzeum v rámci Slovenskej republiky. Myšlienka vznikla počas diskusií na výročných konferenciách slovenských matematikov a stretla sa s pozitívnym prijatím u vedenia JSMF i porozumením a vyslovením podpory zo strany vedenia KU v Ružomberku. Ružomberok je historicky isté prirodzené národné centrum Slovenska, má výhodnú geografickú polohu v rámci SR, nachádza sa na hlavnom železničnom ťahu SR a má pomerne novú a modernú univerzitnú knižnicu.

Je zámerom budovať Matematické múzeum na Slovensku postupne, v priebehu rokov až desaťročí, s pomocou širokej matematickej obce, ale aj priaznivcov matematiky a škôl, kde sa matematika vyučuje. Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku je ochotná i schopná dodané zaujímavé matematické knihy, z ktorých mnohé by sa inak dostali do zberu alebo inak stratili, zaevidovať ako separátnu sekciu svojho knižničného fondu a uskladniť v knižničnom sklade pod budovou Univerzitnej knižnice KU. To je prvý, ale v tejto fáze najdôležitejší krok. Zároveň bude možné vyčleniť v rámci Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity expozičnú miestnosť Matematického múzea na Slovensku. V nej by sa postupne vystavovali niektoré prijaté matematické knihy, vzácne písomnosti alebo matematické pomôcky a predmety. Časť expozície môže byť venovaná významným osobnostiam slovenskej matematiky v rámci knižnej série, ktorá vzniká už niekoľko rokov práve pod vedením dr. Štefana Tkačika na Katolíckej univerzite.

Časť expozičnej miestnosti „Matematického múzea na Slovensku“ by mohla byť študovňa s matematickou literatúrou, materiálmi o vyučovaní matematiky, rôznymi pomôckami a časť expozičnej miestnosti by sa venovala napr. prepojeniu matematiky s inými odbormi s cieľom, aby si aj laická verejnosť uvedomila, akou univerzálnou a ľudskou disciplínou matematika je a zároveň si uvedomila i jej využitie v bežnom živote. V prípade zaujímavej matematickej literatúry a písomností by bol zámer neskôr ich sprístupniť i v digitálnej podobe (po vzore digitalizácie matematického dedičstva v ČR). Samozrejme, že celkový zámer „Matematického múzea na Slovensku“ je tvárny a každá dobrá rada je vítaná.

Ak niekoho z vás myšlienka oslovila a rozhodli ste sa ju podporovať, možností je veľa v teoretickej i praktickej rovine. Základom je však pre začiatok záchrana, kumulácia a evidencia matematickej literatúry, písomností, pomôcok a predmetov, ktoré sú zaujímavé pre ich uchovanie a mohli by sa inak nenávratne stratiť či znehodnotiť. Ak takéto matematické knihy, písomnosti, pomôcky a predmety vlastníte, obracajte sa prosím v priebehu tohto roka i ďalších rokov na realizátora projektu – prorektora Katolíckej univerzity pre vedu a umenie Dr. Štefana Tkačika: stefan.tkacik@ku.sk, telefón: 0905 253 151

S úctivým pozdravom,

prof. Martin Kalina
predseda JSMF a predseda SMS

Pridaj komentár